Co je to marioneta?

Pojďme rovnou k věci – marioneta je loutka. Například postavy Spejbl a Hurvínek jsou marionety. Ale ne každá loutka je marioneta. V čem se tedy marionety od ostatních loutek liší? Marioneta je loutka ovládaná shora tenkými provázky. S pomocí těchto provázků loutku oživuje manipulátor a používá k tomu horizontální, nebo vertikální páku. Manipulátoři mohou být publiku buď skryti, nebo odhaleni. Marionety se používají v televizi, filmu a při divadelních představeních, ale používal je například už Shakespeare a důkazy o existenci marionet jsou již z dob 500 př. n. l. V 18. století byly pro hru s loutkami komponovány dokonce i opery.

Věděli jste, že… slovo „loutka“ pochází patrně od slova lýko, z něhož se loutky kdysi vyráběly?

Druhy loutek

Jak jsme si již vyjasnili – marioneta je druh loutky. Jaké další druhy loutek rozlišujeme? Můžeme je dělit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, ale podle způsobu ovládání je dělení pochopitelnější:

  • Loutky závěsné - manipulátor stojí nad loutkou, kterou ovládá pomocí nití. Tento typ loutek používali například kočovní loutkáři. Dříve byly loutka připevněné na drátcích, ale později se přešlo k praktičtějším nitím. Mezi loutky závěsné patří právě zmiňovaná marioneta. Loutky závěsné jsou tradiční loutky pro loutkové divadlo.
  • Loutky spodové - manipulátor je pod loutkou a ovládá ji zespodu. Mezi loutky spodové patří maňásci, javajky, plošné loutky, stínové loutky a ostatní loutky ovládané zespodu na pevnou tyčkou.
  • Prstová loutka – maňásek: Látková loutka, která se navléká na ruku nebo na prsty a vodí se zespodu. Oblíbená také jako hračka, zvířátko.
  • Stínové loutky - poprvé se objevily přibližně před tisíci lety na severu Číny. Dvojrozměrné loutky upevněné na dvou tyčkách, se vodí za bílou zástěnou, nasvícenou silným světlem zezadu. Divák sleduje jen stínové odrazy loutek. Například v Číně se vyrábějí z koňské nebo oslí kůže a na Taiwanu z buvolí.
  • Vodní loutky - pochází z Vietnamu a jako jeviště jim sloužilo zaplavené rýžové pole či menší rybník. Důležité je, aby diváci neviděli dlouhé bambusové tyče a provázky, kterými se loutky vodí. Nádrž je rozdělena na dvě části a za bambusovou oponou pracuje devět až dvanáct manipulátorů. Dříve mívali umělci zdravotní potíže kvůli kalné vodě a velkému chladu, ale dnešní herci/manipulátoři používají vodovzdorné gumové obleky.