Svatební dar, dárek k svatbě

Přemýšlíte co koupit jako svatební dar svým kamarádům nebo přátelům? Darujte jim ručně vyřezávanou loutku podle fotografie, která jim bude připomínat tuto jedinečnou chvíli v podobě jejich vyřezávané podobizny. 


Pohádka: O drakovi a statečném katovi

Bylo jednou jedno loutkové divadlo s červenou oponou, na kterém se mnoho příběhů odehrávalo. Když opona se zvedla, tu nejedna pusinka jako kouzlem ztichla a oči divákovi pozorně sledovaly příběh pohádkový. Ten na jevišti loutky a marionety vyprávěly. A jak už to v loutkovém divadélku bývá i dnes, přišly nám jednu pohádku vyprávět.


Jaké jsou druhy loutek? A v čem se liší od marionety?

Když se řekne „loutka“, nejspíš si představíte postavy z oblíbených loutkových filmů. A když se řekne „marioneta“, nejspíš nebudete tušit, o co se jedná. Pojďte s námi zjistit, jaké jsou druhy loutek a co to je vlastně ta marioneta.


Jak se vyrábí loutka?

Když v hlavě naskočí myšlenka na výrobu dřevěné loutky, tak buď se tento nápad převede do skicy - náčrtu anebo zkušenější řezbář začne vyrábět loutku po paměti.


Spejbl a Hurvínek

Když se řekne loutková pohádka, určitě si jako první představíte legendárního Spejbla s Hurvínkem. A není divu!


Pohádkové postavy: Vodník

Vodní muž, vodní mužíček, nebo zkrátka vodník. U nás snad nejznámější nadpřirozená bytost vyskytující se v pohádkách i pověstech. Původně zlá a záludná bytost, která tropila nepříjemnosti a dokonce topila lidi, se postupně proměnila v mužíčka se zelenými vlasy v zeleném fráčku s pentličkami, který láká děvče k vodě, aby si ji stáhl do hlubin a vzal za ženu.


Pohádkové postavy: Král

Co by to bylo za pohádku bez krále? Hned po císaři je král druhou nejvyšší panovnickou hodností, ale v českých pohádkách je většinou hodností nejvyšší. Jak vzniklo slovo “král” a podle čeho krále vždy poznáme?

Další