Monthly Archives: September 2020

 1. Spejbl a Hurvínek

  Když se řekne loutková pohádka, určitě si jako první představíte legendárního Spejbla s Hurvínkem. A není divu!

  Kde se vzal ubručený Spejbl a zvídavý Hurvínek?

  Dřevěné loutky Spejbla a Hurvínka vznikly dle návrhu českého loutkáře Josefa Skupy. A přestože jsou aktéry pohádek v knihách či televizním večerníčku, jejich hlavní doménou jsou divadelní představení Divadla Spejbla a Hurvínka, díky nimž se tyto postavy dostaly do povědomí lidí po celém světě. Jejich představení byla přeložena do více než dvaceti jazyků včetně čínštiny a japonštiny!

  Aby jim nebylo smutno

  Loutky vznikly v roce 1919 (Spejbl) a 1926 (Hurvínek) a jejich charaktery určil divadelní nadšenec Josef Skupa – Spejblovi určil roli nespokojeného bručouna a popleteného poučovatele svého synka Hurvínka. Dokonce sám mluvil obě postavy a dokázal skvěle přecházet mezi oběma hlasy. Dvojice Spejbla a

  Read more »
 2. Dárek k 40. narozeninám

  A je to tu. Čtyřicáte narozeniny. Ať už je slaví Váš syn, dcera, partner, partnerka, kamarád, kamarádka, pro oslavence to znamená jediné – BOD ZLOMU! Přichází věk střední dospělosti, který s sebou přináší velké životní změny. Do hlavní role se dostává rodičovství. Nevázané veselí předešlých let střídá uvědomělost a odpovědnost.

  Se změnami, které třicítka přináší, se bude muset oslavenec poprat sám, ale Vy – gratulanti budete postaveni před řešení otázky jaký vhodný dárek pro oslavence vybrat. Povzbuzujícího, omamného moku se jistě na oslavě sejde bezpočet, dárků upozorňující na věk oslavence jakbysmet. Vy chcete být ale originálnější! Protože čtyřicátník či čtyřicátnice si něco speciálního zaslouží.

  Tipem na nečekaný a originální dárek může být loutka – ručně vyrobená, malovaná a okořeněná jistou dávkou nadsázky i zřejmým poselstvím. Loutka, která bude mít navíc podobu oslavence, jistě obdarovaného ohromí.

  Navíc jako velmi oblíbenou alternativu mezi zákazníky, v

  Read more »
 3. Jaké jsou druhy loutek? A v čem se liší od marionety?

  Když se řekne „loutka“, nejspíš si představíte postavy z oblíbených loutkových filmů. A když se řekne „marioneta“, nejspíš nebudete tušit, o co se jedná. Pojďte s námi zjistit, jaké jsou druhy loutek a co to je vlastně ta marioneta.

  Co je to marioneta?

  Pojďme rovnou k věci – marioneta je loutka. Například postavy Spejbl a Hurvínek jsou marionety. Ale ne každá loutka je marioneta. V čem se tedy marionety od ostatních loutek liší? Marioneta je loutka ovládaná shora tenkými provázky. S pomocí těchto provázků loutku oživuje manipulátor a používá k tomu horizontální, nebo vertikální páku. Manipulátoři mohou být publiku buď skryti, nebo odhaleni. Marionety se používají v televizi, filmu a při divadelních představeních, ale používal je například už Shakespeare a důkazy o existenci marionet jsou již z dob 500 př. n. l. V 18. století by

  Read more »
 4. Kde se vzaly loutky? A jak se dostaly do Čech?

  První loutky najdeme už ve starém Egyptě

  Prvopočátky loutkářství sahají až do roku 2000 př. n. L., kdy se například v Egyptě marionety používaly k předvádění hnětení chleba. Vyrobeny byly ze dřeva a ovládaly se tenkými strunami. Masky a loutky se podobně používaly také v náboženských rituálech ve starověkém Řecku a Římě.

  Ve středověku šířili popularitu loutek komedianti

  V českých zemích byly loutky oblíbené až od středověku, kdy se loutková představení rozšířila jako součást vystoupení komediantů na trzích a jarmarcích. Od 17. století stále častěji přijížděly anglické, nizozemské, italské a později i německé divadelní skupiny, které vedle klasických divadelních představení předváděly také představení s marionetami.

  Okolo poloviny 18. století je vystřídali putující loutkáři, kteří přinášeli české divadlo i do menších měst a obcí. Navíc domácímu publiku představovali i významné hry nejen českého, ale také světového herecké

  Read more »