Monthly Archives: January 2021

 1. Dárek pro kolegu nebo kolegyni z práce

  Jaký vhodný dárek vybrat pro člověka, kterého potkáváme každý den, ale známe ho spíše jen po profesní stránce? Co by se mu mohlo líbit a hodit? Štěstí se hodí vždy. A štěstí je dárek, který jistě ocení i Váš kolega či kolegyně. Že takovýto typ dárku nelze zabalit do dárkového balení? Dovolíme si oponovat, jde to. Pradávným symbolem štěstí a osobními ochránci jsou elfové. A těch u nás naleznete celou řadu. Kouzelné elfí skřítky máme na špagátku i bez. Dají se tak pěkně nosit v kabelce nebo příruční tašce.

  Co doporučujeme koupit vašim kolegům v práci:

  Read more »
 2. Loutková muzea v České republice

  Přinášíme vám stručný přehled loutkových muzeí v České republice, kde můžete vidět loutky, marionety nebo loutková divadla z historie či současnosti.

  Hlavní město Praha

  Muzeum loutek Praha

  Adresa: Karlova 184/12 Praha-Staré Město 110 00

   

  Pardubický kraj

  Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

  Stálá expozice nazvaná Magický svět loutek postupně návštěvníkům představuje loutky kočovných loutkářů, varietní loutky, rodinná loutková divadla a dekorace českých umělců. Nechybí ani Spejbl a Hurvínek, tvorba Jiřího Trnky nebo Josefa Váchala. V zahraniční části expozice jsou k vidění stínové loutky

  Read more »
 3. Pohádkové postavy: král

  Co by to bylo za pohádku bez krále? Hned po císaři je král druhou nejvyšší panovnickou hodností, ale v českých pohádkách je většinou hodností nejvyšší. Jak vzniklo slovo “král” a podle čeho krále vždy poznáme?

  Kde se vzalo pojmenování „král“?

  Pojmenování král je převzato z antické tradice, kde má obecný význam vladař, vládce, a tak se zachovalo v románských jazycích (rei, roi, regina, regio). V germánských jazycích vznikl příslušný výraz ze starogermánského slova kon resp. koning, které znamená vznešený.

  Výraz, kterým východoevropské – slovanské i baltské jazyky a maďarština – označují krále, vznikl pravděpodobně zobecněním jména franského panovníka Karla Velikého. Podobně jako zobecněním Caesarova jména vzniklo slovo císař a car.

  Věděli jste, že… ženskou variantou je královna, ale nemusí jít pouze manželku krále, ale se může jednat také o samostatnou panovnici?

  Read more »