Když v hlavě naskočí myšlenka na výrobu dřevěné loutky, tak buď se tento nápad převede do skicy - náčrtu anebo zkušenější řezbář začne vyrábět loutku po paměti. Je třeba mít základní představu, jaké pohyby bude loutka vykonávat a jaké bude mít proporce. Důležité je, aby byla dostatečně stabilní, vyvážená a snadno ovladatelná. Od návrhu loutky k její konečné podobě je někdy cesta poměrně dlouhá a může zabrat až několik týdnů.

Výroba loutky je umělecký proces

Proces výroby loutky je práce náročná na čas, ale i na technologii. Vše musí být dokonale přesné, aby loutka fungovala přesně tak, jak má. Většina loutek je vyrobena z lipového dřeva, které musí být dostatečně vyschlé, aby následně loutka nepopraskala. Někdy se loutky vyrábí také z jiných materiálů – například ze speciální tvrdé sádry, polymerové hmoty. Když jsou všechny části loutky připravené, je potřeba je pečlivě opracovat, aby loutka získala svůj přesný tvar a detaily. Zde řezbář používá různá dláta a občas si dokonce to správné dláto musí sám vyrobit.

Všechny díly jsou vyřezány, co dál?

Když jsou všechny jednotlivé díly vyřezané, následuje proces barvení. Řezbář olejovými nebo akvarelovými barvami namaluje všechny detaily a vše zakončí včelím voskem, který chrání barvy, dodá jim lesk a zdůrazňuje krásu a kresbu samotného dřeva. Poté přijdou na řadu šaty – ty je třeba ručně ušít na míru loutce. Pečlivě se proto volí materiály i barvy látek, stejně jako styl samotného oděvu. Nyní zbývá loutku navázat a může jít do světa dělat radost!

Nechte si vyrobit loutku na míru dle fotky. Vyrábíme krásné loutky, které udělají radost celé vaší rodině.