Pokud sháníte loutkové divadlo pro své děti anebo jako dárek někomu jinému, máme pro vás několik tipů a doporučení, abyste vybrali to pravé, které splní vaše požadavky. V současnosti je na trhu pouze několik kvalitních divadel, když počítáme pouze ty, která jsou vyrobena v České republice. Loutková divadla vám představíme dle ceny, dle použitých materiálů a  můžeme rozdělit do tří cenových tříd.

Cenově nejpřijatelnějším divadlem a zároveň velmi oblíbeným je Gerlichovo loutkové divadlo. Divadlo má dvě verze s 8 a 14 loutkami. Je uloženo v dřevěném kufříku a je tak velmi skladné. Jednoduše ho postaví i malé dítě. Zadní a spodní kulisy jsou spolu umístěné na kroužkové vazbě, vyrobené z tvrdého papíru a opřené o sololitovou desku. Výhodou je, že je lze jednoduše měnit v průběhu hry. Postranní kulisy jsou taktéž svázány kroužkovou vazbou a na podiu je rozložíte stejně jako klasický kalendář. Proscenium (přední část divadla) je vyrobena z knihařské matné lepenky. V zadní části proscenia jsou dva dřevěné sloupky, které konstrukci proscenia drží. Mezi sloupky se nachází malá konzole, na které je umístěná opona.

Plusy:

Jednoduchá konstrukce.

Jednoduché sestavení / rozložení.

14 loutek a 11 scén v balení.

Možnost dokoupit další loutky.


Minusy:

Téma scén by mohlo být více kreativní.

Časem dochází k ohýbání rohů a hran u proscenia.

Loutky by mohly být více propracované.

Kufřík je poměrně těžký na malé dítě.

Není scénář ke kulisám.


Dalším divadlem v našem přehledu je loutkové divadlo, které se prodává ve dvou verzích "3 královské pohádky" a "3 pohádky". Jedná se konstrukčně o stejná divadla, ale tematicky jsou rozdělena na pohádky - z královského dvora a na pohádky odehrávající se v lese, světnici a vesnici. V balení u obou divadel naleznete vždy 7 loutek, 3 scénáře a 4 scény. Divadlo je taktéž umístěno v dřevěném kufříku a lze ho snadno sestavit. Konstrukčně je prakticky velmi podobné s Gerlichovým divadlem. Proscenium je vyrobeno z knihařské lepenky a spodní částí se uchytí do drážky základny divadla. Zadní scéna je natištěná síťotiskem na dřevěný podklad. Co kazí dojem z divadla, tak přední část základny kufříku, která by mohla být třeba potištěná nějakým vzorem anebo by dřevo mohlo být namořeno do tmavší barvy.

Plusy:

Jednoduchá konstrukce.

Jednoduché sestavení / rozložení.

Loutky jsou velmi pěkně zpracované a jsou v ceně divadla.

Scénáře v balení.


Minusy:

Pouze 4 kulisy.

Kulisy by mohly být více propracované.

Přední část kufříku (základny) by mohla být něčím zdobená.

Časem dojde k opotřebení spodní části proscenia a hrozí "viklání".

Neškodily by lehce větší rozměry scény.


Nyní tu máme divadlo Basic - pokročilé a propracované divadlo, které bylo vyvíjeno několik let. Divadlo je s osvětlením a bez osvětlení. Rozměr scény je 69 cm na délku a 35 cm na výšku. Spodní konstrukce divadla je vyrobena z masivu. Divadlo obsahuje 30 scén, které jsou umístěné na kroužkové vazbě (scény jsou ve dvojici - vždy zadní a spodní). Stejně tomu tak je u postranních kulis, které také mají kroužkovou vazbu. Výhodou jsou i prostorové kulisy, které lze snadno umístit přímo do scény (např. oheň, vlny atd.) a dodají tak představení zcela jiný rozměr. Otevírání a zavírání opony je tvořeno podobně jako u žaluzie na dvou "vodících silonových kulatinách. Zatáhnete za šňůrku, oponu vytáhnete nebo naopak stáhnete. Snadno a rychle bez jakéhokoliv drhnutí. Proscenium je vyrobeno z dřevěné dýhy a vzory jsou vypalované laserem. K sestavení loutkového divadla budete potřebovat šroubovák a pár šroubků (součástí balení).

Plusy:

Pevná konstrukce a zpracování.

Velkorysé rozměry divadla.

Kvalitní použité materiály.

Prostorové scény (peklo, voda atd.)

Počet scén.


Minusy:

Nesestaví dítě samo - nutná montáž za asistence dospělého.

Určité scény se moc nehodí do konceptu divadla (např. továrna, moderní byt).

Nejsou scénáře.

Vyšší cena.